چاپ        ارسال به دوست

خبر پژوهشی

سخنرانی عضو هیأت علمی گروه پژوهش هنر دانشکده هنر و معماری در دانشگاه علیگر هندوستان

عضو هیأت علمی گروه آموزشی پژوهش هنر دانشکده هنر و معماری دانشگاه مازندران مقاله خود را در کنفرانس بین‌المللی شرق‌شناسی دانشگاه علیگر هندوستان به صورت سخنرانی ارائه کرد.

دکتر مصطفی رستمی عضو هیأت علمی گروه آموزشی پژوهش هنر دانشکده هنر و معماری دانشگاه مازندران مقاله خود با عنوان «جلدهای شاخص کشمیری موجود در گنجینه‌های ایران؛ جلوه‌گاه هنر هندی ـ پارسی» را در کنفرانس بین‌المللی شرق‌شناسی، مطالعات ایرانی که روزهای 11 تا 13 اسفندماه 1395 (1 تا 3 مارس 2017) در دانشگاه بزرگ و کهن علیگر هندوستان به صورت سخنرانی ارائه نمود.

وی در بخشی از سخنرانی خود در این همایش که با حمایت و مشارکت دانشگاه های تاجیکستان، افغانستان و ارمنستان در شهر علیگر هندوستان برگزار گردید - بیان داشت:

سرزمین کشمیر در شمال غرب هندوستان پیوسته تحت تاثیر هنر جلدسازی ایرانی بوده است. این تاثیر تا قرن دهم ه.ق دقیقاً در حد تقلید است، ولی از قرن یازدهم هجری قمری به بعد جلدهای آن دیار، روحیه و سلیقه ی هندی به خود گرفته و هنرمندان کشمیری علاوه بر کاربرد طرح های گذشته، بر تنوع و تعدد آن ها افزوده و شیوه ی تکامل یافته ای را با استفاده از زمینه های تاثیر طرح های تجلید ایرانی جایگزین کرده اند.

در این پژوهش با بررسی کتابخانه ای و میدانی برخی آثار تجلید شاخص کشمیری موجود در گنجینه های ایران - با تاکید بر جلدهای روغنی - ، از حیث فنی، هنری و طبقه بندی شاخص های آن، جلوه گری هنر تجلید هندی پارسی به عنوان شیوه ای تاثیر پذیرفته از جلدسازی ایرانی اما کمال یافته با ظرافت های سلیقه هندی کنکاش گردید.

از دیرباز هنر جلدسازی ایرانی بر تجلید شبه قاره ی هند (به ویژه کشمیر)، تاثیر فراوان داشته است. اما از قرن یازدهم ه.ق به بعد جلدهای آن دیار، روحیه و سلیقه ی ظریف هندی به خود گرفته و هنرمندان کشمیری در یک تلفیق شایسته و متفاوت، علاوه بر کاربرد طرح های گذشته- که تقلید از طرح های ایرانی است- بر تنوع و تعدد آن ها افزوده و شیوه ی تکامل یافته ی هندی - پارسی را با استفاده از زمینه های تاثیر طرح های تجلید ایرانی و تاکید بر ذره نگاری هندی و استفاده از رنگ های گرم جای گزین کرده اند.

 

یادآور می گردد، دکتر مصطفی رستمی علاوه بر ارائه مقاله مستقل خود در این کنفرانس، از موزه و کتابخانه نسخه های خطی و میراث مکتوب دانشگاه اسلامی علیگر بازدید ویژه به عمل آوردند.

روابط عمومی دانشکده هنر و معماری


٠٨:٢٠ - 1396/01/19    /    شماره : ١٢٥٢٧    /    تعداد نمایش : ١٣٥خروج