چاپ        ارسال به دوست

افتتاح گالری نمایش دانشکده هنر و معماری

گالری نمایش به عنوان یک ضرورت موجب کیفیت بخشیدن به فعالیت دانشجویان دانشکده می‌شود

به گزارش روابط عمومی دانشکده هنر و معماری؛ آیین افتتاح گالری نمایش دانشکده هنر و معماری طی مراسمی روز چهارشنبه 29 شهریور برگزار گردید.

دکتر سیدرسول موسوی حاجی رییس دانشکده هنر و معماری در آیین افتتاح گالری نمایش این دانشکده، با بیان این مطلب که دانشکده هنر و معماری به واسطه نقش دروسی که در این دانشکده تدریس می‌شود، فرق اساسی با دیگر دانشکده‌های دانشگاه دارد، گفت: حدود70 درصد دروس دانشکده هنر و معماری بصورت کارگاهی است که این مهم نیازمند وجود کارگاه‌های تخصصی است که آن هم تجهیزاتی می‌خواهد و این تجهیزات نیز بدون وجود و تأمین مواد اولیه کارآیی خاصی ندارند.

دکتر موسوی حاجی در ادامه با اشاره به اینکه حاصل فعالیت دانشجویان در طول یک ترم در قالب یک ژوژمان در پایان ترم ارایه می‌شود و بایستی حتماً به نمایش درآید، افزود: این به نمایش درآمدن کار دانشجویان یک کار فانتزی نیست، جنبه‌ی هنری صرف ندارد. بلکه جنبه آموزشی محض دارد. برای اینکه اگر دانشجویان ترم بالا آثار خود را در گالری نمایش عرضه کنند، دانشجویان ترم پایین برای‌شان این طور تلقی خواهد شد اگر کار خود را به طور شاخص انجام دهند، قطعاً در این گالری به نمایش در می‌آید.

رییس دانشکده هنر و معماری خاطرنشان کرد: بنده هیچ دانشکده هنری را در سطح کشور نمی‌شناسم که فاقد گالری نمایش باشد. این گالری‌ها محاسن زیادی دارد. من فقط به یک مورد اشاره می‌کنم و آن ماندگار شدن آثار برجسته اساتید و دانشجویان هنر است. من زمانی که مسئولیت دانشکده را پذیرفتم، بسیار تلاش کردم تا مسئولان را توجیه کنم که وجود گالری نمایش برای دانشکده یک ضرورت تام است که متاسفانه تلاش ما بی‌نتیجه ماند و همه فکر می‌کردند ما دنبال کار فانتزی هستیم.

دکتر موسوی حاجی در ادامه ضمن تشکر از حمایت‌های ریاست دانشگاه اشاره کرد: دکتر میرنیا در همان اوایل حضور خود بازدیدی از دانشکده داشتند و قبل از اینکه بنده اشاراتی به این نکته داشته باشم، خود ایشان این نقص موجود در دانشکده را بر بنده متذکر شدند و من خوشحال بودم که دیگر نیازی به توجیه نیست و خود ایشان مجددانه پیگیر به نتیجه رسیدن گالری نمایش بودند و بحمدالله امروز این کار به ثمر رسید.

رییس دانشکده هنر و معماری در پایان گفت: این تاکید را داشته باشم که گالری نمایش کار فانتزی نیست اتفاقاً برای کیفیت بخشیدن به فعالیت دانشجویان دانشکده یک ضرورت است.

دانش‌بنیان بودن تولیدات دانشگاهی، نشان دهندة خاص بودن و علمی بودن کارها است

به گزارش روابط عمومی دانشکده هنر و معماری، همزمان با فرا رسیدن سال تحصیلی جدید، گالری نمایش این دانشکده افتتاح شد.

براساس این گزارش، در این مراسم که با حضور دکتر سیدخلاق میرنیا رییس دانشگاه، معاونان، مشاوران، روسای دانشکده ها و با شرکت جمعی از اعضای هیات علمی و کارمندان دانشگاه مازندران در سالن اجتماعات دانشکده هنر و معماری دانشگاه برگزار شد، دکتر سیدخلاق میرنیا رییس دانشگاه مازندران با بیان اینکه با افتتاح این مرکز، دانشکده هنر و معماری بهانه‌ای برای عدم نمایش کارکرد دانشجوها نخواهد داشت، گفت: مسئولان دانشکده باید تلاش کنند تا صنایع دستی دانشجویان را تا آنجا که می‌شود در این نگـارخانه و آنهایی را که نمی‌شود در فضاهای عمومی دانشگاه با شناسنامه کامل به نمایش بگذارند تا دانشجو علاقمند شود و ببیند که کارش در جایی به نمایش گذاشته شده است.

دکتر میرنیا با اشاره به توانمندی این نگارخانه جهت درآمدزایی برای دانشکده و دانشگاه ادامه داد: صنایع دستی امکانات بسیار خوبی دارد. یک استاد صنایع دستی باید بتواند ظرفی را که دارای کارایی خاصی باشد تولید کند و فرق آن با ظرف‌هایی که در بیرون تولید می‌شود، در دانش‌بنیان بودن آن است که باعث خاص بودن و علمی بودن کار می‌‌شود. در دانشکده هنر و معماری باید از این نوع تولیدها داشته باشیم. همچنین مقاله‌هایی نیز باید در این باب نوشته شود.

رییس دانشگاه مازندران با بیان اینکه این نگارخانه محل نمایش آثار دانشجویان است تاکید کرد: به هیچ وجه نباید در این نگارخانه وسایلی از خارج از دانشگاه باشد و باید تمامی مشخصات دانشجوی سازنده آن اثر در کنار آن درج شود تا کسی که علاقه به آن داشته باشد بتواند آن را خریداری نماید و درآمد تولید کند.

دکتر میرنیا در پایان با اشاره به اینکه اگر تولید انبوه داشته باشید می‌توانیم غرفه‌ای در فروشگاه دانشگاه را در اختیار شما قرار دهیم، خاطرنشان ساخت: دانشجویان و دوستان ما در دانشکده‌ی هنر باید بهترین‌های خود را انتخاب کنند و در دانشگاه به نمایش بگذارند تا مشخص شود چه زحمتی برای آن کشیده شده است.

روابط عمومی دانشکده هنر و معماری


٠٩:١٨ - 1396/07/01    /    شماره : ١٤٩٣٨    /    تعداد نمایش : ٧٤٦خروج