چاپ        ارسال به دوست

همزمان با گرامی‌داشت هفته پژوهش؛

دهمین بزرگداشت روز جهانی شهرسازی مازندران برگزار شد

به گزارش روابط عمومی دانشکده هنر و معماری؛ دهمین بزرگداشت روز جهانی شهرسازی مازندران با شعار شهرسازی، سلامت عمومی، اعتلای زندگی برگزار شد.

به گفته‌ی دکتر محمدرضا حق‌جو مسئول هماهنگی برگزاری این بزرگداشت، در این آیین که به همت سازمان نظام مهندسین استان و با حمایت اداره کل راه و شهرسازی و دانشگاه مازندران با حضور مسئولین، اعضای هیأت علمی و دانشجویان شهرسازی دانشگاه‌های استان، مسئولین اجرائی مازندران، شهرداران، اعضای نظام مهندسی مازندران عصر روز یکشنبه 26 آذرماه در سالن اجتماعات دانشکده هنر معماری دانشگاه مازندران برگزار شد ابتدا دکتر فرصت رئیس نظام مهندسی ساختمان استان به مسئولیت بزرگی که بر دوش دانشگاه مازندران برای تربیت دانشجویان و شهرسازان آینده است اشاره کرد و گفت: می‌بایست در این نوع از بزرگداشت‌ها حضور شهروندان پررنگ‌تر باشد؛ زیرا آن‌ها هستند که شهرها را می‌سازند.

   

   

رئیس نظام مهندسی ساختمان استان در ادامه از افزایش جمعیت سخن به میان آورد و افزود: افزایش جمعیت، افزایش تقاضا برای ارائه خدمات را به همراه دارد و این مهم باعث ایجاد توسعه‌های ناپایدار و رواج حاشیه نشینی می‌شود.

   

   

دکتر صفت همچنین به سیمای آشفته‌ی شهرها ، حال پریشان آن‌ها اشاره کرد و گفت: نمی‌شود منکر آن‌ها شد. باید ناراحت و غمگین شویم اما نباید ناامید شویم. تمام افتخارات شهری و معماری ما از گذشتگان و میراث آن‌هاست؛ ما برای آیندگان چه باقی گذاشته‌ایم و چه باقی خواهیم گذاشت؟!

وی در ادامه اذعان داشت: کنترل و نظارت از وظایف شهرسازان است! شهرسازان ما الآن کجا هستند؟! آیا واقعا وظایفشان را ایفا می‌کنند؟! اگر واقعا وظایفشان را ایفا می‌کردند که وضع شهرها و آمارها این گونه نبود.

   

   

دکتر فرصت در پایان سخنان خود اظهار امیدواری کرد: در آینده به اجرای هرچه بهتر طرح‌ها بپردازیم و حق شهروندی یکدیگر را رعایت کنیم. و هوا، نور و آفتاب را از هم دریغ نکنیم. وی همچنین از مسئولین برگزاری بزرگداشت خواست تا در سال‌های آتی سازندگان نمونه‌ای را که در کنار کار خود، قوانین را رعایت می‌کنند معرفی نمایند.

همچنین در ادامه این بزرگداشت دکتر سیدرسول موسوی حاجی رئیس دانشکده هنر و معماری؛ طی سخنانی به نقش بی‌بدیل ایرانیان در توسعه‌ی فرهنگ اسلامی در دنیا که از مصادیق آن معماری و شهرسازی اسلامی است، اشاره کرد و گفت: چگونه است که در گذشته عناصر معماری و شهرسازی ایرانی به دنیا صادر شده به طوری که اگر هم اکنون بخواهند مسجدی در اروپا بسازند از مساجد ایران تحقیق می‌کنند و اگر بخواهند نمونه‌ای از میادین شهری بیاورند، از میدان نقش جهان نام می‌برند ولی الآن چه؟! آیا ما امروز به قدر دیروزمان در این رشته‌ها توفیق داریم؟! پاسخ از نظر بنده منفی است.

   

   

دکتر رزقی عضو هیأت مدیره سازمان نظام مهندسی استان مازندران به عنوان سخنران سوم در بخش اول برنامه‌های بزرگداشت روز جهانی شهرسازی مازندران از وجه اشتراک حضار سخن به میان آورد و گفت: این که تمامی کسانی که دغدغه‌ی شهرها و شهروندی را دارند امروز در این جا جمع هستند تا به کمک هم کیفیت شهرها را بالا ببرند.

   

   

وی افزود: تا مسئولین و مردم در کنار هم نباشند و با هم همفکری و همکاری نکنند، نمی‌توان سکونت‌گاه‌های مناسبی برای شهروندان ایجاد کرد.

دکتر رزقی از افزایش کمیت شهرها بدون کیفیت سخن به میان آورد و ادامه داد: در عین حالی که نیازها و توقعات نیز افزایش یافته است، متأسفانه ما تنها توسعه را در ساخت برج‌ها و خیابان‌ها می‌دانیم. متأسفانه ما در شهرنشینی رشد کرده‌ایم اما در شهروندی عقب مانده‌ایم. باید شهروندان و مسئولین ما به شهرها متعهد باشند.

   

   

مهندس طاهرخانی معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل شهرهای جدید به عنوان سخنران ویژه دهمین بزرگداشت روز جهانی شهرسازی طی سخنانی گفت: از مهم‌ترین فلسفه‌ی وجودی حوزه علمی شهرسازی حفاظت منفعت عمومی است و این که ممکن است عده‌ای برای سود شخصی به خواستگاه و ارزش‌های عمومی جامعه که مردم برای آن احترام قائل‌اند ارزش ندهند که این باعث بی‌نظمی‌ها و بی‌سامانی‌هایی است.

وی در ادامه افزود: متأسفانه طرح‌های شهری در گروه کالاهای عمومی طبقه‌بندی می‌شوند و سوای این که فعالان اقتصادی و سیاسی برای آن ارزش قائل نیستند، عموماً مردم نیز به آن ارج نمی‌نهند. که البته این دولت و حاکمیت است که باید از این کالاها محافظت و مراقبت کند.

در ادامه مهندس امانی، رئیس کمیسیون تخصصی گروه شهرسازی سازمان نظام مهندسی ساختمان استان به تبیین شعار دهمین بزرگداشت روز جهانی شهرسازی مازندران پرداخت و گفت: شهرسازی، سلامت عمومی، اعتلای زندگی عنوان شعاری است که برای دهمین بزرگداشت روز جهانی شهرسازی مازندران برگزیده شد.

وی افزود: انتقادهای جدی به مکانی که همه‌ی ما برای زیستن انتخاب کرده‌ایم، وارد است.

   

مهندس امانی با اشاره به پارادایم‌های شهر، شهرساز به شهر، شهرساز و شهروند اشاره کرد و بیان داشت: این پارادایم‌ها در حوزه‌ی شهرسازی، انسان را محور عمل خود قرار داده است. چنین پارادایمی سلامت جامعه را، نه صرفاً جسمی بلکه روحی و روانی نیز مورد توجه قرار داده است.

رئیس کمیسیون تخصصی گروه شهرسازی سازمان نظام مهندسی ساختمان استان  در پایان سخنان خود یادآور شد: بحث شهرسازی وکالتی امروزه منسوخ است. ما باید برای تصمیم‌گیری در حوزه‌ی شهرسازی، شهروندان را در کنار خود داشته باشیم. رویکردی که لازمه‌ی آن نزدیکی شهروند و شهرساز برای شکل‌دهی به شهرهاست. مشارکتی که تجربه‌ی زندگی شهروند با تجربه‌ی حرفه‌ای شهرساز با هم آمیخته می‌شوند.

در ادامه بزرگداشت روز جهانی شهرسازی مهندس نبیان، معاون عمرانی استانداری مازندران به عنوان آخرین سخنران این مراسم در سخنانی کوتاه به تخلف‌ها و ساخت و سازهای غیرمجازی که به تازگی، مقداری از ادبیات شهرها و روستاهای ما را تغییر داده‌اند اشاره کرد و گفت: همه در کوتاهی‌های صورت گرفته سهیم هستیم و این درست نیست تمام مشکلات را به گردن یک نفر انداخت.

معاون عمرانی استانداری مازندران با طرح این سؤال که؛ آیا ما توانسته‌ایم به عنوان یک مشاور، طرح‌هایی که بتوانند راهنمایی برای شهرداران ما باشند را به آن‌ها ارائه بدهیم؟! ادامه داد و افزود: استان مازندران در طول سال و ایام تعطیل، میزبان جمع کثیری از هموطنان عزیز کشورمان است و این وظیفه ماست تا به عنوان مقامات اجرایی و با همکاری مردم فهیم استان مازندران تلاش کنیم تا به جایگاه واقعی خود در تمامی عرصه‌ها به خصوص حوزه شهر و شهرسازی برسیم.

یادآور می‌شود در پایان این مراسم از آقای ضیاء وحدتی به عنوان فعال اجتماعی نمونه، دکتر علی‌ اصغر‌زاده به عنوان شهروند نمونه و دکتر عباس شکوهی امیری به عنوان شهرساز پیشکسوت مازندران در سال 96 با اهدای لوح تقدیر و هدایی تجلیل شد.

روابط عمومی دانشکده هنر و معماری


١٥:٤١ - 1396/09/28    /    شماره : ١٥٦٦٣    /    تعداد نمایش : ٨٣٦خروج