چاپ        ارسال به دوست

سفال‌های سلطان‌آباد؛

در پژوهشی با عنوان «نقوش تزئینی هنر سفالگری در سنجش کیفیت بصری هنرهای صناعی دوره اسلامی» بررسی شد

به گزارش روابط عمومی دانشکده هنر و معماری؛ همزمان با روزهای پایانی هجدهمین دوره بزرگداشت هفته پژوهش در دانشگاه مازندران پژوهشی با عنوان؛ (بررسی نقوش تزئینی هنر سفالگری در سنجش کیفیت بصری هنرهای صناعی دوره اسلامی «بررسی موردی سفال‌های سلطان‌آباد»)، در سالن اجتماعات دانشکده هنر و معماری به صورت سخنرانی ارائه گردید.

دکتر فتانه محمودی معاون آموزشی و دانشجویی و عضو هیأت علمی گروه پژوهش هنر و صنایع دستی دانشکده هنر و معماری در این خصوص گفت: نتایج این پژوهش کار مشترکی است با سعید اخوانی دانشجوی کارشناسی‌ارشد پژوهش هنر که به صورت سخنرانی ارائه گردید.

   

وی در ادامه با بیان این مطلب که بی‌شک سفال یکی از مهم‌ترین داده‌هایی است که می‌تواند به شناخت هرچه بهتر جوامع و فرهنگ‌ها کمک شایانی کند، افزود: هدف انجام اين پروژه بررسی کیفیت عناصر بصری نقش شده بر سفالینه‌های مناطق سلطان‌آباد در دوره ایلخانی است.

معاون آموزشی و دانشجویی دانشکده هنر و معماری دلیل انتخاب این منطقه این چنین بیان کرد: وجود عناصر و مؤلفه‌های گوناگون در ساخت و تزيين سفال‌ها، که از زواياي متعددي قابل‌بررسی و مطالعه هستند و اين موضوع بیان‌کننده بخشي از فرهنگ تصويري و سنت هنري سرزمين ايران است یکی از تحولات مهم تاریخ در عصر ایلخانیان، اسلام‌گرایی مغولان و تبدیل‌شدن حکومت ایلخانی به یک حکومت مسلمان بود. این تحول حاصل یک‌رشته فعل‌وانفعالات فکری، سیاسی و اجتماعی بود و گروه­ها و شخصیت‌های مختلفی در عملی شدن آن نقش داشتند.

   

عضو هیأت علمی گروه پژوهش هنر و صنایع دستی دانشگاه مازندران با اشاره به روش توصیفی- تحلیلی این مقاله اظهار داشت: این روش تحقیق با رویکرد آیکونولوژی بوده و به بررسی هنر سفالگری دوره ایلخانی پرداخته و با تحلیل بینامتنی به سؤالات پاسخ داده است. سؤالی که پژوهش به آن پاسخ می‌دهد این است که: عناصر بصری متداول در دوره ایلخانی چه تأثیری بر تزئینات سفال سلطان‌آباد داشته است؟ آثار موردبحث در این مقاله به تعدادی از سفال‌های سلطان‌آباد مربوط است.

 

   

دکتر محمودی در پایان به نتایج حاصل از این تحقیق اشاره کرد و گفت: نتیجه تحقیق بیانگر این است که کاربرد عناصر انسانی بنا بر تعالیم اسلام کمتر شده و بیشتر به نقوش جانوران و گیاهان پرداخته‌شده است. بررسی عناصر تزئینات سفال­ها نشان‌دهنده تأثیرات عناصر نمادین هنر چین ازجمله ققنوس و لوتوس بوده که در هنر سفالگری ایلخانی کاربرد داشته است.

روابط عمومی دانشکده هنر و معماری


١٠:١١ - 1396/10/06    /    شماره : ١٥٧٠٤    /    تعداد نمایش : ٧٥٢خروج