چاپ        ارسال به دوست

با حضور عضو هیأت علمی گروه پژوهش هنر دانشکده هنر و معماری؛

تاریخ جلدسازی اسلامی ایران در ماتناداران ارمنستان تشریح شد

به گزارش روابط عمومی دانشکده هنر و معماری؛ تاریخ جلدسازی اسلامی ایران در ماتناداران ارمنستان تشریح شد.

به گفته دکتر مصطفی رستمی عضو هیات علمی گروه صنایع دستی و پژوهش هنر دانشکده هنر و معماری دانشگاه مازندران، تاریخ جلدسازی اسلامی در جمع نسخه‌شناسان، کارشناسان و راهنمایان موزه و کتابخانه‌ی ماتناداران ارمنستان به صورت سخنرانی مورد تحلیل و بررسی قرار گرفت.

وی در ادامه توضیحات خود درخصوص چگونگی ارائه این سخنرانی گفت: هنر كتاب‌آرايي، بي‌شك از آن هنگام كه انسان توانسته مجموعه‌اي از اوراق مكتوب را به صورت كتاب در آورد، شكل اوليه‌ي خود را به نمايش گذاشته است. دلبستگي به آرايش كتاب در تمدن اسلامي، عامل اصلي تحولات در هنرهاي كتاب‌آرايي و كتاب‌سازي به ويژه كتاب‌هاي مقدس، شاهنامه و منابع علمي- و حفاظت از آن بوده است.

عضو هیأت علمی دانشگاه مازندران افزود: هنر جلدسازي به عنوان يكي از شاخه‌هاي هنر كتاب‌آرايي و كتاب‌سازي در طول تاريخ تمدن اسلامي، پيوسته تحولات و تغييرات قابل توجهي را در جهت گسترش فرهنگ نشر علم و كيفيت بخشي در ارائه‌ي جذاب و هنرمندانه و حفاظت شايسته از نسخه‌هاي علمي تجربه كرده است. اين تحولات كه از آغازين سده‌هاي اسلامي تا اواخر قرن دوازدهم هـ.ق/ هيجدهم م، به گونه‌اي چشم‌گير ادامه داشته از حيث ابداع فنون تجليد، استفاده از مواد و مصالح متنوع و خلق و اجراي ظريف نقش‌هاي زيبا بوده است.

دکتر رستمی در پایان اظهار داشت: در این سمینار تلاش شده است تا با ارائه نمونه‌های شاخص آثار تجلید از کشورهای مختلف حوزه تمدن اسلامی، ضمن بررسي تغييرات و تحولات هنر جلدسازی در طول تاريخ تمدن اسلامي، ويژگي‌هاي جلدهاي پارسی، ترکی، عربی و هندی را از ديدگاه فني و هنري - با توجه به نمونه‌هاي موجود در گنجينه‌هاي ايران و ديگر نقاط دنيا - مورد تحلیل و تطبیق قرار دهد.

روابط عمومی دانشکده هنر و معماری


٠٩:٥٣ - 1396/12/02    /    شماره : ١٦٢١٧    /    تعداد نمایش : ٣٩٧خروج