چاپ        ارسال به دوست

خبر پژوهشی

سخنرانی عضو هیات علمی گروه پژوهش هنر دانشکده هنر و معماری در کنفرانس بین‌المللی نوروز در کشور قزاقستان

به گزارش روابط عمومی دانشکده هنر و معماری؛ دکتر مصطفی رستمی عضو هیأت علمی گروه آموزشی پژوهش هنر و صنایع دستی دانشکده هنر و معماری دانشگاه مازندران در کنفرانس بین‌المللی سالانه نوروز در کشور قزاقستان به عنوان سخنرانی حضور یافت.

این عضو هیأت علمی دانشکده هنر و معماری در آستانه فرا رسیدن نوروز باستانی، با حضور در جشن باشکوه نوروز و کنفرانس بین‌المللی "نوروز؛ میراث فرهنگی ناملموس" که در اسفند ماه 1396/ مارس 2018 به میزبانی کشور قزاقستان در دانشگاه آتیراو برگزار گردید و مورد استقبال کم نظیر پژوهشگران دوازده کشور نوروز و دیگر کشورهای جهان قرار گرفت، شرکت کردند و با دو سخنرانی به ارائه پژوهش‌های خود در حوزه مطالعات فرهنگی و میراث شفاهی سرزمین‌های نوروز پرداختند.

  

دکتر رستمی در روز نخست کنفرانس، سخنرانی علمی خود را با موضوع "اشتراکات صنایع دستی در سرزمین های نوروز" ارائه کردند. ایشان در مقاله خود تاکید داشتند که: "علاوه بر مواد و شیوه‌های ساخت، بسیاری از طرح‌ها و نقش‌های به کار رفته در محصولات صنایع دستی کشورهای حوزه فرهنگی نوروز، شباهت و پیوندهای قابل توجهی با سلیقه‌ها و سبک‌های صنایع دستی ایران دارد و این نشان می‌دهد، تبادلات دیرین تاریخی، فرهنگی و اقتصادی ملت‌های حوزه فرهنگی نوروز در طول روزگاران، سبب ایجاد میراث مشترک و پیوندی ناگسستنی میان ملت‌های منطقه گردیده است و این برای توسعه فرهنگی و اقتصادی حال و آینده این ملت‌ها، فرصتی قوام یافته و تاریخی است." 

   

استادیار گروه آموزشی پژوهش هنر و صنایع دستی دانشکده هنر و معماری دانشگاه مازندران علاوه بر سخنرانی در روز نخست کنفرانس، به درخواست دبیر کنفرانس برای روز دوم و در مراسم پایانی کنفرانس به عنوان "سخنران ویژه" دعوت گردید و در جمع پژوهش‌گران و مقامات بلندپایه کشور قزاقستان و دانشگاه آتیراو، سخنرانی خود را با عنوان "نوروز؛ بهترین آواز برای پایکوبی سرزمینهای خویشاوند" ارائه کردند که با استقبال کم نظیری روبرو گردید.

وی در سخنان خود تاکید کردند: "گوناگونی تاریخ، جغرافیا، فرهنگ و زبان و آداب و رسوم مردمان نوروزستان ایجاب می‌کند که برای شناخت بیشتر و کاربرد اندیشه، خلاقیت و روح آرام بخش نهفته در آن و نیز برای دستیابی به اشتراکات فرهنگی و صلح جهانی، پژوهش‌های گسترده‌ای درباره نوروز انجام گردد. ما در این کنفرانس کنار هم جمع شده‌ایم تا هر کدام از نگاه علمی خود به جنبه‌های مختلف فرهنگی، اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و هنری نوروز بپردازیم تا بدین وسیله ناگفته‌های پنهان و آشکار نوروز در زمینه‌های مختلف مورد بررسی دقیق قرار گیرد. بی‌تردید هر بار که گامی برای نگاهی جدید به نوروز برداشته می‌شود، خود آغاز راه است. آغاز راهی که به اندازه گذشته، حال و آینده پهناور است."

یادآوری می‌گردد که کنفرانس بین‌المللی "نوروز؛ میراث فرهنگی ناملموس" در آستانه فرارسیدن نوروز امسال در نیمه مارس 2018 با حضور پژوهشگران دوازده کشور نوروز و نیز کشورهای دیگر جهان به میزبانی دانشگاه آتیراو قزاقستان در سطحی بسیار باشکوه همراه با برنامه‌های جانبی جشن‌های نوروز با سنت آسیای مرکزی و قفقاز برگزار گردید.

روابط عمومی دانشکده هنر و معماری


١٥:١٤ - 1397/01/18    /    شماره : ١٦٥٠٩    /    تعداد نمایش : ٣٣٦خروج