چاپ        ارسال به دوست

پژوهشی

ارايه طرح پژوهشي عضو هیأت علمی گروه معماری

به گزارش روابط عمومی دانشکده هنر و معماری؛ گزارش نهايي فعاليت پژوهشي دكتر ماریا كردجمشيدي عضو هيات علمي گروه معماري) در دوره فرصت مطالعاتي ارائه شد.

دكتر ماریا كردجمشيدي درخصوص هدف طرح پژوهشی انجام شده گفت: در این ارائه چارچوبی برای استفاده چسب انرژی ساختمان‌های مسکونی در ایران مطرح گردید که  بر روی ساختمان‌های مسکونی شهر بابلسر به عنوان نمونه مورد مطالعه انجام گردیده است.

وی ادامه داد: برچسب انرژی برای ترغیب جامعه به اجرای ساختمان­های بهینه و به عنوان روشی برای تعدیل ارزش مسکن مورد توجه و استفاده در بسیاری کشورها بوده است.

استادیار گروه آموزشی معماری دانشگاه مازندران افزود: در ایران مقررات ملی ساختمان ـ مبحث 19 ـ در خصوص کاهش مصرف انرژی و بر مبنای محاسبات توان حرارتی ساختمان­ها  تدوین شده؛ ولی برچسب انرژی ساختمان به روش متداول در سایر کشورها ارائه نشده ­است.

دكتر كردجمشيدي در ادامه سخنان خود، ضمن بررسی برچسب انرژی در سایر کشورها و برچسب انرژی براساس مقررات ملی ساختمان، روش کلی برچسب‌گذاری انرژی در ایران را معرفی نمودند.

وی فرآيند پژوهش انجام شده را در چهار مرحله: استخراج تیپولوژی مسکن در شهر بابلسر، بررسی شاخص مناسب برای ارزیابی و برچسب‌گذاری مصرف انرژی در بخش مسکن، ارزیابی عملکرد حرارتی ساختمان‌های مسکونی در محدوده تعریف شده و نهایت روش برچسب‌گذاری انرژی بیان نمود.

دکتر کرد جمشیدی در پایان سخنان خود به شرح نتايج حاصل از این مطالعه پرداخت و گفت: این مطالعه برمبناي بررسی مقایسه­ای ارزیابی مسکن بر مبنای مقررات ملی و روش­های متداول در سایر کشورها و استاندارد بین‌المللی اشری، نشان داد که شاخص تعریف شده برای ارزیابی ابنیه در ایران الزاماً منجر به کاهش مصرف انرژی، به ویژه در اقلیم معتدل و مرطوب ناحیه خزری نخواهد شد و ساختمان­ها را جهت بهره‌وری بالا برای تنظیم دما وابسته به استفاده از تأسیسات مکانیکی می‌کند و این مهم نقش اقلیم و نوع کاربری را در ارزیابی کمرنگ خواهد كرد و در نهايت به ضرورت بازنگری در مقررات ملی ساختمان به عنوان اولین قدم در راستای کاهش مصرف انرژی تأكيد نمود.

شایان ذکر است این سخنرانی در تاريخ 7 مهرماه 97 با حضور معاون پژوهشي دانشكده هنر و معماري، اعضاي هيأت علمي گروه معماري و جمعي از دانشجويان كارشناسي و كارشناسي ارشد معماري در دانشكده هنر و معماري دانشگاه مازندران برگزار گرديد.

 

 

 

 روابط عمومی دانشکده هنر و معماری


١٣:٥٩ - 1397/07/09    /    شماره : ١٨٣٩٦    /    تعداد نمایش : ٢٨٥خروج