چاپ        ارسال به دوست

گزارش یک نشست خودمانی

برگزاری نشست معارفه گروه آموزشی شهرسازی با دانشجویان جدیدالورود

به گزارش روابط عمومی دانشکده هنر و معماری؛ به همت انجمن علمی گروه شهرسازی نشست معارفه دانشجویان جدیدالورود دوره‌های کارشناسی و کارشناسی‌ارشد این رشته با حضور اعضای هیئت علمی گروه شهرسازی برگزار شد.

در ابتدای این نشست دکتر نصرت‌الله گودرزی استادیار گروه آموزشی شهرسازی به بیان مطالبی درخصوص گروه شهرسازی پرداخت و گفت: گرایش اصلی بنده در بخش شهرسازی الگوهای رفتاری در فضاهای شهری است که نتایج این گرایش به عنوان مقاله و کتاب خدمت شما ارائه خواهد شد.

همچنین در ادامه این نشست دکتر نوین تولایی، دانشیار گروه آموزشی شهرسازی ضمن تبریک به دانشجویان پذیرفته شده در این رشته افزود: می‌خواستم به شما توصیه کنم که این‌جا دانشگاه است؛ گاهِ دانش، هم زمان و هم مکان دانش. لطفا تا زمانی که این جا هستید حداکثر استفاده رو ببرید. بقیه‌ی کارها رو میشه در روز خارج از دانشگاه و وقت آن انجام داد ولی این جا از وجود اساتید بهره ببرید. از مشاوره و زمان آن که اساتید برای شما خالی کردند استفاده کنید. همچنین منابع دیگه‌ای که در اختیارتون قرار گرفته هم ارزشمند هستند و استفاده کنید از آنها. در کتابخونه عضو شوید و یا از اساتید کتاب بخواهید. خلاصه این که منابع شناخت شما این جا حاضره و از اون استفاده کنید. و اما این که علاقه اصلی من در وهله اول فضاهای شهری هستش ولی چون رشته‌ی قبلی من جامعه شناسی و پژوهشگری علوم اجتماعی بوده، جامعه شناسی شهری و روش تحقیق هم درس می‌دهم. درس‌های درک و بیان شهری و حفظ بافت شهری رو هم با من دارید. به طور کلی انسان محافظه کاری هستم. حفاظت محیط زیست و بافت‌ها رو دوست دارم و علاقه‌ی زیادی هم دارم. برای کارشناسی‌ارشد هم سیر اندیشه ها، روش تحقیق و نوسازی و بهسازی شهری رو باهم داریم. براتون آرزوی موفقیت می‌کنم، به رشته‌ی کاملا پیچیده‌ای پا گذاشتید که اگر از من بپرسند در هنر پیچیده‌ترین رشته چی هستش، من واقعا ادعا می‌کنم شهرسازی هستش. این که در شهرها با کثرت مقولات و عوامل زیادی مواجه هستید که باید در زمینه‌های مختلف توانش رو پیدا کنید. چه اجتماعی، اقتصادی و غیره و چه زیبایی‌شناسی. انشاالله که در این دوره‌ای که می‌گذرانید، واقعا از نعمتی که بهتون داده شده بهره کامل رو ببرید. براتون آرزوی موفقیت دارم.

وقت سوم سخنرانی به دکتر محمدرضا حق‌جو، عضو هیئت علمی گروه شهرسازی اختصاص یافت؛ با سلام و عرض خوشامد به شما. امیدوارم در دانشگاه مازندران موفقیت شما تداوم داشته باشد. همانطور که خانم دکتر فرمودند ما به رشته‌ای پا گذاشتیم که اهداف مقدس و والایی دارد و آن هم خلق آرمان‌شهرهاست. تلاش برای خلق آنهاست. در واقع تلاش برای تدراک شهرهای هرچه بهتر برای همه است و تمرینی برای آفریدگاری. درس‌هایی که با من دارید، در دوره کارشناسی، کارگاه 2، 4 و 5، درس‌های مبانی برنامه‌ریزی و برنامه‌ریزی منطقه‌ای و در دوره‌ی کارشناسی‌ارشد، کارگاه 1 و 2 برنامه‌ریزی شهری رو با شما هستم. اما چیزی که گروه شهرسازی، جه اساتید و چه دانشجویان نشون دادند، انسجام، وحدت، یک‌پارچگی، یک‌دستی، احترام متقابل و انگیزه بین خودشون هست. بهتر هست که این رو بگم که در سال 97، 35 نفر از دانشجویان ما در کنکور کارشناسی‌ارشد پذیرفته شدن. برای ورودی 93 ما که سال اول شرکت در کنکور رو داشتند، 65 درصد قبولی داشتیم. این یک رقم قابل توجه هستش. گروه شهرسازی با تمام توان سعی خواهد کرد که مسئول‌ترین و آگاه‌ترین شهرسازان را وارد جامعه کند، برای جامعه‌ای که فقدان وجدان و اخلاق‌کاری و حرفه ای هستش. ما می‌توانیم توی این رشته به این فقدان کمک کنیم.

وقت چهارم سخنرانی به دکتر ایرج اسدی، عضو هیئت علمی گروه شهرسازی و مدیرگروه شهرسازی اختصاص یافت؛ تقریبا صحبت هامون رو سرکلاس کردیم. خیلی نمی‌خواهم توضیح اضافه بدم و این که همکارانم صحبت‌های مفید و کاملی رو داشتند. فقط تنها چیزی که دوست دارم به شما بگم این هست که کارشناسی و کارشناسی‌ارشد علی‌الخصوص برای شما دوره‌ی مغتنمی هست که تمام آنچه که شما برای کارکرد حرفه‌ای و دانشگاهی نیاز دارید را به دست آورید، در این دوره‌ها باید بتوانید پایگاه دانشی مناسب و لازم برای آینده و ارتقای شغلی برای آینده‌ی خودتان را به دست آورید. همان‌طور که گفتم در این دوره‌ها باید وقت بگذارید، زحمت زیاد داشته باشد برای این که چند سال دیگه که درستان تمام شد، پایگاه شغلی و اجتماعی مناسبی را داشته باشید. من درس خواندن را در مقابل این فراغت‌هایی که انسان می‌تواند داشته باشد را راحت نمی‌بینم. کار راحتی نیست. اما این تصمیم شماست که 10 سال زحمت بکشید و آینده و تأثیر و نفوذ اجتماعی داشته باشید. من به دانشجویان جدید کارشناسی قول می‌دهم که شما اگر در این 10 سال پیش روی خودتان از فراغت هاتون کم کنید و زحمت خودتان را بیشتر کنید، در جامعه در تصمیم‌گیری‌ها نفوذ خواهید داشت و در این شکی نیست. به قول یک روانشناس معروفی که دراین رابطه صحبت می‌کرد و می‌گفت که من قول می‌دهم به همه‌ی شما که اگر روزی 5 ساعت مطالعه کنید، بعد از 5 سال شما عملا می‌توانید در بهترین دانشگاه‌های دنیا برای خودتان کار پیدا کنید. برنامه‌ریزی کنید، درس بخوانید، مهارت‌های لازم و پایه را کسب کنید، انگلیسی بخوانید و اگر این را به من نشان دهید، من در آینده خودم به شما کمک خواهم کرد که در دانشگاه‌های دنیا جایگاه پبدا کنید. کاری کنید که در پایان چهارسال از کرده‌های خودتان پشیمان نباشید و یک تلاش عالی داشته باشید تا آینده از آن شما باشد.

بعد از سخنرانی اساتید، دانشجویان جدیدالورود به پرسش و پاسخ پرداختند. سپس دوستان به معرفی خود پرداختند.

همچنین در ادامه پس از پخش یک کلیپ درباره دانشگاه و فعالیت‌های گروه آموزشی شهرسازی و انجمن علمی شهرسازی، محدثه علیمردانی دبیر انجمن علمی گروه شهرسازی، به روی سن رفتند و از انجمن و کارها و فعالیت‌ها این‌گونه گفتند: خیرمقدم میگم به ورودی های جدید. علیمردانی هستم، ورودی 95 گروه شهرسازی، دبیر انجمن علمی گروه شهرسازی. زیاد وقتتون رو نمی‌گیرم ، فقط می‌خواستم یک خلاصه‌ای داشته باشم از انجمن و فعالیت‌های آن. انجمن علمی ـ دانشجویی گروه شهرسازی، با هدف ارتقای سطح دانش و آموزش برای گروه شهرسازی تقریبا جهارسالی هست که شروع به کار جدی کرده و این که تمام توان و سعی‌ خودش رو و با کمک دانشجویان می‌کنه تا به اهداف خودش و گروه شهرسازی برسه. ما در انجمن 5 کمیته داریم که شامل کمیته پژوهش که به برگزاری مراسم‌ها، جشن‌ها و نشست‌ها می پردازه، کمیته آموزش که وظیفه‌ی برگزاری کلاس‌های آموزشی، کارگاه‌ها و نشست‌های علمی رو داره، کمیته رسانه که مدیریت کانال انجمن رو به عهده داره، کمیته مستندسازی که تهیه‌ی گزارش از عملکرد انجمن و نگهداری از اون‌ها رو به عهده داره و کمیته نشریه که اون هم وظیفه‌ی چاپ نشریه با مطالب مفید رو به عهده داره. اگر تمایل دارید که توی هر کدوم از این کمیته‌ها بر اساس علایقتون عضو بشین و به خودتون و دیگر دوستانتان کمک کنید، پیش دوستان انجمن برید و اطلاعات خودتون رو به آن‌ها بدهید تا در جلسات بعدی انجمن شرکت داشته باشید.

در انتهای مراسم کلیپ دیگری از فعالیت‌های انجمن و دانشجویان عضو انجمن پخش شد.

یادآور می‌شود این نشست توسط انجمن علمی گروه شهرسازی 16 مهرماه سال 1397 در آمفی تئاتر دانشکده هنر و معماری برگزارشد. 

روابط عمومی دانشکده هنر و معماری

 

 

 

 

 


٠٨:٥٧ - 1397/07/29    /    شماره : ١٨٦٦٨    /    تعداد نمایش : ٢٢٣خروج