چاپ        ارسال به دوست

پژوهشی

برگزاری نشست یکروزه آشنایی با پدافند کالبدی

به گزارش روابط عمومی دانشکده هنر و معماری؛ به همت انجمن علمی گروه آموزشی شهرسازی نشست یکروزه آشنایی با پدافند کالبدی به مناسبت هفته‌ی پدافند غیرعامل در دانشکده‌ی هنر و معماری برگزار گردید.

در این نشست یکروزه دکتر محمدرضا حق‌جو؛ عضو هیأت علمی گروه شهرسازی دانشکده هنر و معماری و عضو هیأت رئیسه‌ی پدافند غیرعامل سازمان نظام مهندسی طی سخنانی اذعان داشت: در جهان و آمارهای جهانی کشورهای همسایه‌ی ما و منطقه‌ای که ما در آن قرار گرفته‌ایم، جزو کشورها و مناطق صلح‌طلب دنیا محسوب نمی‌شوند. از سویی دیگر کشور ما با توجه به منابع، وضعیت‌های خاص و منافعی که به دنبال داشته، همیشه در صدر خواسته‌های کشورهای سوء‌استفاده‌گر بوده و تاریخ ثابت کرده که به آن چشم طمع داشته‌اند.

  

وی در ادامه با مطرح کردن سوالی درخصوص میزان آمادگی در برابری بلایای طبیعی مختلف افزود:  ما نه در حال و نه در گذشته شرایط خوبی از نظر پدافند نداریم و نداشتیم! تنها با برگزاری همایش و گفتن و مطرح کردن مطالب تئوری مشکلات حل نمی‌شود و لازمه‌ی حل این مشکل و خیلی مشکلات دیگر در شهرسازی و در رشته‌ها‌ی دیگر، وجدان و آگاهی ماست.

عضو هیأت علمی شهرسازی دانشگاه مازندران ادامه داد: درحال حاضر قانون 21ام نظام مهندسی برای ساخت ساختمان، ایمنی و قوانین پدافند آن است که متأسفانه هیچ توجهی به آن نمی‌شود و فراموش شده است. به هرحال، نیت ما این بوده که این موضوع را در غالب انجمن به جنبه‌ی آموزشی ببریم. البته جدا از کلاس‌ها؛ شما هم می‌توانید از این موضوع برای ادامه تحصیل‌تان استفاده کنید. که البته یکی از مشکلات این است که همین شهر بابلسر، دیگر نیازی به جاسوس ندارد؛ آنقدر مقالات پدافند غیرعامل که درباره نقاط ضعف شهر نوشته شده و در دسترس عموم قرار گرفته است که کافی است دشمن تنها یکی از آن مقالات را بخواند، دیگر نیازی به فرستادن جاسوس به شهر ما ندارد. دانشگاه‌های نظامی هستند که باید این موضوعات را بگیرند و اطلاعاتشان را محرمانه نگه دارند.

عضو هیأت رئیسه پدافند غیرعامل سازمان نظام مهندسی با اشاره به تاریخ شهرها گفت: تاریخ شهرها به ما نشان می‌دهد که مردم، شهرهای گذشته را بر پایه‌ی امنیت بنیان نهادند و یکی از خواسته‌ها و نیازهای اصلی آن‌ها امنیت بوده که راه‌های مختلفی را برای آن در نظرگرفته بودند.

وی اذعان داشت: تاریخ تحولات حل مسائل بشری نشان داده است، بعد از رنسانس، تحولات خاصی در نوع تفکر بشر صورت گرفت و آن، باب کردن تفکر جز به کل دیدن بود و خیلی از مسائلی را که باید به یاد می‌داشت از یاد برد. از یاد برد که شهر یا خانه‌ای که می‌سازد باید برای همه و برای همه وقت باشد، به نیازهای همه و به همه‌ی نیازها پاسخ دهد. جلوتر رفت، به مدرنیسم رسید و این کل نگری را نیز از دست داد. انقدر کار خراب شد که در سال 2000 به این نتیجه رسید که شهر باید پایدار باشد. دوستدار کودک، سالمند، انرژی، طبیعت و غیره.

دکتر حق‌جو افزود: بشر در این خصوص به عدم توجه‌اش به هرکدام از مسائل اعتراف کرد که یکی از همین موضوعات امنیت بود. همین الان مقاله‌ها رو بخونید، می‌بینید هیچ نوآوری و نظر خاص و جدیدی وجود نداره. ما تماماً به عنوان اپراتور یکسری نظریه‌های وارداتی که آیا در ایران جواب میدهد یا نه فعالیت می‌کنیم. به عنوان مثال: همین امروز یا دیروز بود که سالروز زلزله کرمانشاه بود؛ از خودمون بپرسیم، چقدر برای زلزله، سیل، طوفان و آتش‌سوزی آماده‌ایم.

استادیار گروه آموزشی شهرسازی دانشکده هنر و معماری در ادامه سخنان خود به تعریف پدافند پرداخت و گفت: پدافند به شیوه‌ی صلح‌آمیز دفاع بشر از خودش گفته می‌شود. پدافند آمادگی ما هست در شرایط کاملاً صلح برای شرایط غیرعادی. شهر رو باید تاب‌آور ساخت با سیستمی برگشت‌پذیر، یعنی شرایط غیرنرمال به سیستم فشار وارد می‌کند و آن را از حالت تعادل خارج می‌کند، در این حال سیستم باید بتواند، فشار را از روی خود بردارد.  این شهر برگشت‌پذیر کمک می‌کند که کمترین ضربه را بخوریم و در صورت شکست، بیشترین ضربه و بار را به طرف مقابل وارد کنیم. این یعنی دشمن با بهترین و نرمال‌ترین شرایط نتواند ما را شکست دهد، بلکه حتی اگر قوی‌تر از ماست، به سخت‌ترین حالت ممکن کارش را پیش ببرد تا جایی که از سختی و هزینه‌ی بالا، ادامه کار را رها کند.

دکتر حق‌جو در پایان سخنان خود شهرسازی را علمی فراتر از کالبد دانسته و یادآور شد: این رشته باید در زمینه‌های بیشتری نظیر علوم سایبری وارد شود، این که نقشه‌های GIS شهرها و مناطق ما محرمانه باشد و به راحتی به دست افراد نیفتد. امکان خلق محصولات کشاورزی در خانه‌ها و شهرها باشد، همین طور تأمین انرژی در صورت بد بودن شرایط که دیگر نگران نرسیدن انرژی و غذا به مردم نباشیم. از سویی دیگر در حال حاضر و آینده‌ای نزدیک 1.000.000.000 سالمند داریم، باید بدانیم که در صورت جنگ و بلایا این سالمندان توان دویدن و عکس‌العمل سریع برای رسیدن به پناهگاه را ندارند و باید پناهگاه‌های خانگی و محله‌ای ساخته شود. در اکثر کشورها در شرایط غیرنرمال فرار و جابجایی جمعیت ممنوع است. در آلمان و سوئیس، اول هر اتاق، دوم هر واحد مسکونی، سوم هر ساختمان و در ادامه، هرکدام باید محل امن داشته باشند.

شایان ذکر است در پایان این نشست یکروزه با نمایش اسلایدهایی به نکات اصلی و آموزشی پدافند غیرعامل همراه با کالبد پرداخته شد و در آخر در جلسه پرسش و پاسخی به سوالات دانشجویان و حاضرین پاسخ گفته شد.

یادآور می‌شود این نشست یکروزه صبح روز سه شنبه 22 آبان سال 1397، در سالن دفاع و کنفرانس دانشکده هنرو معماری برگزار گردید.

روابط عمومی دانشده هنر و معماری


١٠:٠٨ - 1397/09/12    /    شماره : ١٩١٢٨    /    تعداد نمایش : ١١٧خروج