چاپ        ارسال به دوست

همزمان با هفته پژوهش ارائه شد

سخنرانی با موضوع: «نقش برجسته‌های تاق بزرگ بستان: خسرو پرویز، پیروز اول یا اردشیر سوم؟»

 

به گزارش روابط عمومی دانشکده هنر و معماری؛ به مناسبت نوزدهمین دوره گرامیداشت هفته پژوهش سخنرانی استاد باستان‌شناسی دانشگاه مازندران در دانشگاه تربیت مدرس ارائه شد.

سخنرانی دکتر سیدرسول موسوی حاجی، استاد باستان‌شناسی دانشگاه مازندران و رئیس دانشکده هنر و معماری با عنوان:‌ «نقش برجسته‌های تاق بزرگ بستان: خسرو پرویز، پیروز اول یا اردشیر سوم؟» به درخواست و دعوت انجمن باستان­شناسی ایران و شورای بررسی متون باستان­شناسی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی و به مناسبت هفته پژوهش انجام شد.

استاد باستان‌شناسی دانشگاه مازندران در بخشی از سخنان خود به بیان دیدگاه‌ها و نظرات صاحب‌نظران مختلف درخصوص هویت واقعی و محتوای تاریخی مجموع نقش برجسته­های تاق بزرگ بستان پرداخت و در ادامه با ارائة ادلة فراوان و متقنِ علمی بر این مهم تأکید داشت که نقش برجسته­های تاق بزرگ بستان متعلق و مربوط به پیروز اول بوده که او را در صحنه­های مختلف: تاج­ستانی از اهورامزدا با حضور الهة آب «آناهیتا»، شکار شاهی و سوار زره­پوش نشان می­دهد.

 

رئیس دانشکده هنر و معماری دانشگاه مازندران در پایان سخنان خود، ضمن تأکید بر نقش ‌برجسته‌های موجود یادآور شد: نقش برجسته­های مذکور با به نمایش گذاشتن مجلس تاجگذاری پیروز اول، مبیّن مواهب آسمانی و لطف الهة آب «آناهیتا» در رفع خشکسالی معروف آن زمان و نیز معرِّفِ آمادگی و حضور طولانی مدت پیروز اول در جنگ­ها و مناسبات متعدد نظامی است.

شایان ذکر است این سخنرانی که با استقبال دانشجویان و دانش‌پژوهان باستان‌شناسی مواجه شده بود، در روز سه‌شنبه 3 دی‌ماه 1397 در سالن دکتر شکوئی دانشگاه تربیت مدرس انجام شد.

روابط عمومی دانشکده هنر و معماری

 

 


١٠:٥١ - 1397/10/12    /    شماره : ١٩٥٠٧    /    تعداد نمایش : ١٤٢خروج