تعریف صنایع دستی:

صنایع دستی به آن گروه از صنایع گفته می‌شود که تمام یا بخش اعظم مراحل ساخت فرآورده‌های آن با دست انجام گرفته و در چارچوب فرهنگ و بینس هر منطقه و با دیدگاه‌های قومی ساخته و پرداخته می‌شود. صنایع دستی بازتابی از تاریخ تمدن هر ملت و قومی است و می‌توان انتشار مؤثری برای فرهنگ و سنن مناطق مختلف باشد.

صنایع دستی به عنوان زیرمجموعه‌ای وسیع از هنرهای سنتی ایران از گذشته‌های دور تا امروز جایگاه ویژه‌ای در فرهنگ بومی و معنوی سرزمین‌مان داشته است.

 

توانایی‌های لازم:

بزرگترین سرمایه هر فرد برای ورود به این رشته عشق و علاقه است. همچنین باید در طراحی، بخصوص طراحی سنتی، قوی و با نقوش سنتی آشنا بود. همچنین یک دانشجوی صنایع دستی لازم است با فرهنگ و سنت قدیم کشور و ماشین‌ها و ابزار جدید آشنا شود و در نتیجه طرح‌هایی ارائه دهد که هم اصالت بومی و هم‌ نوآوری هنری داشته باشد. و در نهایت آشنایی با ادبیات کهن و نو ایران برای دانشجویان این رشته یک ضرورت است، زیرا هنر ما ارتباط تنگاتنگ با ادبیات‌مان دارد و هیچ هنرمند ایرانی نمی‌تواند با ادبیات ایران بیگانه باشد.

 

موقعیت شغلی در ایران:

فارغ‌التحصیلان این رشته می‌توانند در سازمان‌هایی مثل سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ایران، اداره کل صنایع دستی در وزارت جهاد کشاورزی، بنیاد مستضعفان و جانبازان، اداره کل موزه‌ها و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، به کارهای پژوهشی یا کارشناسی بپردازند. همچنین می‌توانند با دایر کردن کارگاه در ساخت آثاری که جنبه کاربردی و نیز موزه‌ای و تزئینی دارد، فعالیت نمایند. در ضمن کارهای پژوهشی را نیز باید در نظر داشت. هرچند که تاکنون به این بخش کم‌توجهی شده است.

·         راه‌اندازی کارگاه‌های تولیدی صنایع دستی

·         فعالیت در کارگاه هنرهای چوبی (منبت، معرق، مشبک، حجم و ...)

·         کارگاه ساخت انواع ظروف سفالی کاربردی و تزیینی

·         مدیریت نمایشگاه‌ها، موزه‌ها و کارگاه‌های هنری

·         بافت قالی، زیرانداز و پارچه‌های منقوش زربفت

·         فعالیت در کارگاه‌های تولید لعاب برای سفال و کاشی

·         طراحی نقوش سنتی برای زمینه‌های مختلف صنایع دستی

·         کارگاه ساخت انواع ظروف فلزکاری، قلم‌زنی و حکاکی روی آن

·         طراحی و تولید صنایع دستی (سفال، قلم‌زنی، فرش، چوب و ...)

 

تعداد واحدهای درسی دوره کارشناسی صنایع دستی:

دروس عمومی                   22 واحد

دروس پایه                       31 واحد

دروس اصلی                     25 واحد

دروس تخصصی                 50 واحد

دروس اختیاری                  10 واحد

جمع واحدها                  138 واحد