اهداف دانشکده

در حال حاضر دانشکده هنر و معماری با تکیه بر توان فکری و عملی و خلاقیت بالای اعضای هیأت علمی، مدیران و کارشناسان، مصمم است در زمینه توسعه رشته‌ها و مقاطع تحصیلی دانشکده و نیاز موردنیاز جامعه آینده گام بردارد. این دانشکده به دنبال توسعه آموزش جامعه محور و تربیت دانشجویانی است که علاوه بر داشتن تخصص‌های علمی بالا، دارای قدرت کارآفرینی، خلاقیت و نوآوری بسیار بالایی بوده و از انگیزه و تعهد اخلاقی و مسئولیت‌پذیری ممتازی نسبت به جامعه بشری برخوردار باشند.

رسالت‌های این دانشکده در ابتدا در راستای پاسخگویی به نیازهای جامعه و فراهم نمودن امکان ادامه تحصیل متقاضیان در رشته‌های هنری در سطح استان مازندران و کشور مطرح گردید؛ لیکن به تدریج جایگاه خود را در عرصه فعالیت‌های دیگر نظیر تحقیقات و امور مشاوره پیدا نموده است.

با توجه به اهداف و جهت‌گیری‌های کلان دانشگاه مازندران و همچنین ماهیت وجودی دانشکده و درنظر گرفتن جوانب مختلف و قرارگرفتن در مراحل رشد و توسعه، این دانشکده برای تأمین اهداف کلان و تحقق چشم‌انداز، رسالت خود را چنین تعریف می‌نماید:

احیاء و اشاعه فرهنگ، هنر و معماری و شهرسازی اصیل ایرانی و اسلامی.

فراهم نمودن بستر مناسب برای تربیت متخصصان حرفه ای و کارآمد و متعهد مورد نیاز جامعه وکمک به حل مسائل و مشکلات و رفع نیازهای پژوهشی و مشاوره ای، در حوزه های تحقیقی مربوطه.

 

در این راستا اهداف خود را بر محور ها ذیل تنظيم كرده است:

 • كمك به تجهيز و تامين نيروي انساني متخصص مورد نياز كشور.
 • تربيت اعضاي هيات علمي و محققان مؤمن و متعهد به انقلاب اسلامي در رشته‌هاي هنری مورد نياز دانشگاه‌ها و مراكز آمـوزش عالي، تحقيقاتي و سازمان‌هـاي اجرايي، اداري كشور به منظور ارتقـاي كيفيت علمي آموزشي و پژوهشي و كمـك به گسترش تحصيلات هنـري و تحول اساسي در زميـنه‌هاي هنـري به ويـژه رشد و توسعه مبـاني هنـر اسلامي.
 • ايجاد امكانات تحقيقاتي وپژوهشي به منظور شناخت عوامل بالقوه ناشناخته، درجهت افزايش توان علمي در منطقه و مشاركت در توسعه و تقويت نهضت توليـد علم و جنبش نرم‌افـزاري و افزايش سهم توليدات هنري و توسعه با تأكيد برمبـناي هنـر اسلامي و نيـازهاي ملي و فنـاوري‌هاي نوين و كاربـردي كردن دستاوردهـاي علمـي و پژوهشي هنـري از طريق تعـامل پويا و سازنده با مـراكز علمـي، منطقه‌اي و بين‌المللي.
 • تلاش در جهت تحقق فرهـنگ هنر اسلامي از طريق تقويت و تعميـق بينش ديني و گسترش فضايل اخلاقي و آفرينش مشاركت‌هاي هنـري، اجتـماعي و اشاعه روحيه اميدوار به آينده بر پايه تعاليم قرآن، مكتب اهل بيت (ع)، ارزش‌ها و آرمان‌هاي اتقلاب اسلامي.
 • گسترش و تعميم امكانات منـطقه‌اي از طـريق همـكاري‌هاي علمي و مشاوره‌اي با سازمان‌ها و شركت‌ها در جهت ارائه دستاوردهاي علمي و فنآوري‌هاي كاربردي.

 

راهبردهای منتخب دانشکده

 1.   تنوع بخشي و تقويت رشته هاي آموزشي با اولویت دوره ­های تحصیلات تکمیلی
 2.  تقويت فرهنگ ايراني و اسلامي در محتوای برنامه ­های آموزشی
 3.  گسترش و توسعه فضاي فیزیکی
 4.  جذب هدفمند نیروهای متخصص و اعضاء هيات علمي کارآمد به لحاظ تخصصی
 5.  ایجاد بستر مناسب جهت ارتقاء سطح علمي و تخصصي کارکنان و اعضاء هيات علمي
 6. ساماندهي فعاليت­هاي اجرایی و پژوهشي اعضاي هيات علمي دانشكده
 7.  تنوع بخشی و افزايش مستمر و پايدار منابع مالي دانشكده
 8.  تقویت  ارتباط دانشكده با دانشگاه‌های معتبر (در سطح ملی و بین المللی)، سازمانها و نهادهای خصوصی و عمومی
 9. جهت‌دهی برنامه­‌های آموزشی به منظور تربیت نیروهای خلاق، متعهد، متخصص و کارآفرین